Microsoft Project

معرفی Microsoft Project اورجینال

Microsoft Project یک نرم افزار مدیریت پروژه است که توسط شرکت مایکروسافت به بازار عرضه شده است. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد پروژه‌های خود را برنامه ریزی، بودجه‌بندی، گزارش‌دهی و مدیریت کنید. به طور کلی Microsoft Project به منظور کمک به تیم‌ها و سازمان‌ها در برنامه ریزی، دستیابی به اهداف و مدیریت منابع استفاده می شود.

ویژگی های کلیدی Microsoft Project

Microsoft Project دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی است که در زیر هرکدام را توضیح داده ایم:

 • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی خودکار وظایف: با کمک این قابلیت می‌توانید به‌راحتی وظایف و مایلستون (Milestone) های پروژه را تعریف و به هر کدام متن اضافه کنید. همچنین با تعریف محدوده زمانی پروژه و وظایف، Microsoft Project وظایف را به‌صورت خودکار به تقویم سازمان اضافه و زمان‌بندی می‌کند.
 • نقشه راه و خط زمانی پروژه: Microsoft Project دارای چندین خط زمانی مختلف است تا فارغ از مدل مدیریت پروژه، بتوانید پروژه را سریع‌تر از همیشه پایش کنید. به لطف این نقشه راه و چندین خط زمانی، تنها با یک نگاه می‌توانید متوجه شوید که وضعیت پروژه در چه حال است و چه اقداماتی لازم است انجام شود.
 • مدیریت منابع: مایکروسافت پراجکت قابلیت‌های مختلفی برای اختصاص وظایف و منابع به کارکنان در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید چندین پروژه در سیستم تعریف کنید که هر کدام منابع زمانی و مالی خود را داشته باشد و به‌راحتی بتوانید این منابع از پروژه‌های مختلف را بین اعضای تیم تقسیم کنید.
 • ارتباط و همکاری گروهی: برای موفقیت هر پروژه، افرادی در تلاش هستند که لازم است همه آن‌ها در یک پلتفرم با هم در ارتباط باشند. پراجکت دارای قابلیت‌هایی مانند داشبورد مخصوص تیم و اشتراک‌گذاری فایل‌ها است تا اعضا همواره در ارتباط باشند. همچنین پراجکت قابلیت اتصال به سایر محصولات مایکروسافت مانند Teams، Planner و Microsoft 365 را هم دارد.
 • گزارش‌گیری: شما می‌توانید بدون دردسر، گزارش‌هایی با جزئیات بالا در هر بازه زمانی که می‌خواهید تهیه کنید و از جدول و انواع المان‌های گرافیکی بهره ببرید.

انواع Microsoft Project

نرم‌افزار Microsoft Project هم مانند سایر محصولات دارای نسخه‌های مختلفی بوده تا بتواند نیازهای مختلف کاربران را برآورده کند. این نسخه‌ها دارای قابلیت‌هایی متفاوتی هستند که بسته به نیازتان می‌توانید مواردی را انتخاب کنید.

 • Microsoft Project Standard: نسخه استاندارد Project برای تیم‌ها و کسب‌وکارهای کوچک طراحی شده و قابلیت‌های پایه مدیریت پروژه مانند بودجه بندی، مدیریت وظایف و زمان بندی و همچنین گزارش‌گیری را دارد. Microsoft Project Standard برخی از قابلیت‌ها مانند ابزارهای مخصوص همکاری اعضا، مدیریت منابع و همگام‌سازی با Project Online یا Project Server را ندارد.
 • Microsoft Project Professional: نسخه پروفشنال دارای تمامی قابلیت‌های Project است و معمولا در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. Microsoft Project Professional از کانال خدمات بلندمدت مایکروسافت یا همان LTSC هم پشتیبانی می‌کند و سازگاری بالایی با Office LTSC دارد. این نسخه قابلیت همگام‌سازی با Project Online یا Project Server را هم دارد.
 • Microsoft Project Server: برخلاف دو نسخه قبلی پراجکت که قابل نصب روی دسکتاپ هستند و برای استفاده مدیران پروژه طراحی شده‌اند، Project Server مایکروسافت برنامه‌ای مبتنی بر سرور است که برای سازمان‌های بزرگ طراحی شده است. Microsoft Project Server یک ابزار مدیریت پروژه سازمانی محسوب می‌شود که تمام داده‌های آن بر روی SQL Server ذخیره می‌شود. سازمان‌ها با کمک Project Server می‌توانند صدها یا هزاران پروژه و منابع را مدیریت کنند.
 • Microsoft Project Online: این نسخه پراجکت یکی از پلن‌های جذاب است که مزایای مختلفی دارد. Microsoft Project Online مبتنی بر Cloud است پس نیاز به سخت‌افزار یا تجهیزات استفاده ندارد و همه‌چیز از طریق وب انجام می‌شود. همین موضوع باعث شده که این نسخه همواره از طریق هر دستگاهی قابل‌دسترسی باشد. این نسخه به‌جز بوردهای کانبان (Kanban)، تمام قابلیت‌های نسخه نصبی را دارند.
 • Microsoft Project for the Web: نسخه وب پراجکت هم مانند پراجکت آنلاین، تحت وب و مبتنی بر cloud است و قابلیت نصب روی دستکاپ را ندارد. این نسخه فضا و قابلیت‌های ساده اما قدرتمندی را برای مدیریت پروژه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پراجکت برای وب بر روی پلتفرم پاور مایکروسافت ساخته شده و داده‌های شما در این نسخه روی Microsoft Dataverse ذخیره می‌شوند.

ورژن های مختلف Microsoft Project اورجینال

نسخه های نام برده شد در فوق دارای ورژن‌های 2021، 2019 و 2016 است. شما ممکن است عضو یک تیم، صاحب یک کسب‌وکار یا مدیر یک سازمان باشید؛ پس نیاز های متفاوت دارید. هدف این است که این ابزار بتواند نیازهای مختلف را برآورده کند؛ پس در ابتدا شما باید نیازهایی که دارید را مشخص کنید و سپس بر اساس آن‌ها و منابعی که در اختیار دارید، بهترین نسخه مایکروسافت پراجکت را انتخاب کنید.

Microsoft Project 2016

نسخه 2016 Microsoft Project تنها نسخه‌ای است که هنوز مایکروسافت از آن پشتیبانی می‌کند و می‌توانید آن را روی ویندوزهای 7 و 8.1 هم نصب کنید. تمرکز این نخسه بر مدیریت منابع و قابلیت‌های برنامه‌ریزی بوده و در این دو بخش بهبودهای بسیار خوبی داشته است. اکنون اعضای تیم که درگیر پروژه هستند، می‌توانند به‌صورت سیستماتیک درخواست منابع کنند که کار مدیریت منابع را بسیار راحت‌تر می‌کند. همچنین خط زمانی جدیدی هم به Project 2016 اضافه شده تا راحت‌تر از همیشه بتوانید بر روی فرایند و چرخه عمر پروژه نظارت کنید.

Microsoft Project 2019

Microsoft Project 2019 نسبت به نسخه قبلی بهبودهای قابل‌توجهی داشته و ویژگی‌های کاربردی به آن اضافه شده است. اکنون کاربران در نسخه 2019 می‌توانند تسک‌های مرتبط را به هم وصل کنند. یعنی دیگر نیاز نیست ID تسک را به خاطر بسپارید در عوض، می‌توانید از طریق ردیف Predecessors یا Successors دو تسک را به هم وصل کنید. همچنین کاربران می‌توانند به خطوط زمانی پروژه، یادداشت یا برچسب اضافه کنند و پیشرفت کار را روی خط زمانی نشان دهند. همچنین برای نمایش بهتر فازهای پروژه، می‌توانید آنها را مشخص کنید و تسک‌های هر فاز را راحت‌تر از قبل ببینید.

Microsoft Project 2021

Microsoft Project 2021 جدیدترین نسخه پراجکت است که آخرین قابلیت‌ها و توانایی‌ها را دارد. یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌هایی که به این نسخه اضافه شده، زمان‌بندی خودکار بر اساس محدوده زمانی پروژه و همچنین وابستگی وظایف به هم است. علاوه بر این، در پراجکت 2021، می‌توانید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی‌های پیچیده را از طریق چندین خط زمانی، به‌صورت بصری نمایش دهید. همچنین تمپلیت‌های رایگان جدیدی به پراجکت 2021 اضافه شده و امکان تعریف سناریوهای مختلف هم وجود دارد تا راحت‌تر و سریع‌تر از قبل، پروژه‌های خود را ایجاد و مدیریت کنید.

مزایای خرید لایسنس اصلی محصولات

خرید و استفاده از لایسنس اصلی محصولات مایکروسافت برای کاربران مزایای زیر را به همراه دارد:

 • قانونی بودن: با خرید لایسنس اصلی، شما قانونیت کامل را برای استفاده از محصول مایکروسافت خود دارید و به بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌هایی که توسط مایکروسافت انجام می‌شود، دسترسی دارید.
 • اطمینان از امنیت: با خرید لایسنس اورجینال، شما دیگر نگران نسخه های تقلبی و ناامن آنتی ویروس و برنامه‌های مرتبط نخواهید بود. لایسنس اصلی به شما اطمینان می‌دهد که محصول آلوده به بدافزار نیست و بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد.
 • بهبود عملکرد: لایسنس اصلی به شما امکان استفاده از تمام قابلیت‌های محصول را می‌دهد و باعث بهبود عملکرد و کارایی آن خواهد شد.
 • دسترسی به آخرین ویژگی‌ها: لایسنس اورجینال به شما اجازه می‌دهد تا به آخرین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشید.
 • حمایت از توسعه دهندگان: شما با خرید لایسنس اورجینال، توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت می‌کنید و درآمدی برای توسعه دهندگان و همچنین نرم‌افزار شرکت‌ها فراهم کرده اید.

اکنون که به صورت کامل با محصول آشنا شده‌اید، با خرید لایسنس‌های اورجینال محصولات دیگر نگران نسخه‌های تقلبی نباشید و از مشاوره با کارشناسان شرکت بهره‌مند شوید.

4.4/5 - (17 رای)