Microsoft SQL Server

معرفی مایکروسافت SQL Server اورجینال

SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای (relational database management system یا RDBMS ) از شرکت مایکروسافت است و به منظور مدیریت و ذخیره اطلاعات طراحی و ساخته شده است. این سیستم از انواع مختلفی عملیات مانند عملیات اطلاعاتی، تجاری‌، تحلیلی و پردازش معاملات پشتیبانی می‌کند. اطلاعات ذخیره شده در سرور، در پایگاه داده رابطه‌ای ذخیره می‌شود. SQL مخفف Structured Query Language است‌، یک زبان رایانه‌ای که سرور را مدیریت می‌کند. نسخه‌های بسیاری از سرور SQL وجود دارد که هر نسخه بعدی مدل بهبود یافته‌ای از خودش است.

درکل Microsoft SQL Server شامل چهار بخش است که در زیر هرکدام را توضیح داده ایم:

  • موتور دیتابیس رابطه‌ای: SQL Server از طریق این موتور می‌تواند داده‌های مختلف را در جدول‌های دارای چندین ستون یا ردیف دارند، ذخیره کند.
  • خدمات و قابلیت‌های یکپارچه‌سازی: با کمک این قابلیت‌ها، SQL Server می‌تواند داده‌های مختلف را از منابع مختلف دریافت یا به منابع مختلف ارسال کند. همچنین با این سیستم می‌توانید داده‌های مختلف را به هم تبدیل کنید.
  • قابلیت‌های گزارش‌دهی: سیستم با کمک این قابلیت‌ها، امکان ارائه گزارش‌های مختلف به کاربران را فراهم می‌کند.
  • توانایی‌های تجزیه و تحلیل: SQL Server توانایی پردازش داده‌ها و دیتابیس‌های عظیم را دارد و به کاربران اجازه می‌دهد برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، همه داده‌ها یا بخشی از آنها را فراخوانی کنند.

Microsoft SQL Server برای سیستم عامل‌های مختلف توسعه داده شده و روی ویندوز یا لینوکس هم می‌توانید از آن استفاده کنید. این ابزار با سایر سیستم‌های مدیریت داده (مانند Kubernetes) هم سازگار است. SQL Server این توانایی را دارد که بدون کپی یا انتقال، به داده‌های موجود در سیستم‌های مدیریتی دیگر دسترسی پیدا کند تا فرایند تحلیل داده‌ها راحت‌تر شود. همچنین این سیستم قابلیت پشتیبانی از سیستم‌های رمزگذاری داده UTF-8 را دارد و از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های SQL Server، می‌توان به ایجاد وقفه در حین انجام فرایندها یا تحلیل و بررسی‌ها اشاره کرد؛ اگر در حین تحلیل و بررسی داده‌ها، توقفی در کار شما به وجود بیاید، می‌توانید دوباره همان فرایند را ادامه دهید و لازم نیست تمام فیلترها را دوباره روی داده‌ها اعمال کنید.

انواع SQL Server اورجینال

Microsoft SQL Server انواع مختلفی دارد که هر کدام برای اهداف خاصی ساخته شده‌اند. از بین انواع SQL Server، دو نسخه Standard و Enterprise بیشتر از سایر نسخه‌ها استفاده می‌شوند:

SQL Server Standard

نسخه SQL Server Standard، دارای خدمات و قابلیت‌ها پایه برای مدیریت پایگاه داده است. یعنی SQL Server استاندارد نسبت به نسخه بالاتر خود (Enterprise) دارای قابلیت‌های کمتری است و برخی از عملکردهای دیتابیس را ندارد. البته این نسخه برای کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط طراحی شده و احتمال اینکه کسب‌وکارها این قابلیت‌ها و عملکردها را نیاز داشته باشند، بسیار کم است.

SQL Server Enterprise

نسخه SQL Server Enterprise، کامل‌ترین نسخه SQL Server است که علاوه بر داشتن تمام قابلیت‌ها و عملکردها، می‌توانید خدمات و قابلیت‌های دیگری را هم به‌عنوان افزونه جانبی به آن اضافه کنید. SQL Server Enterprise برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و طراحی شده و دارای سخت‌افزارهای بسیار قدرتمند است. SQL Server Enterprise دارای توانایی‌های پیشرفته آنالیز و تحلیل داده و همچنین قابلیت‌های مرتبط با هوش تجاری کسب‌وکار (BI) است.

در زیر با سایر نسخه‌های SQL Server آشنا می‌شوید:

SQL Server Express: نسخه اکسپرس SQL Server، یک نسخه‌ی رایگان و مبتدی است که برای یادگیری و ساخت دیتابیس یا برنامه‌های کاربردی مبتنی بر داده‌های دسکتاپ مناسب است. مایکروسافت برای این نسخه محدودیتی برای تعداد دیتابیس‌ها یا کاربران ایجاد نکرده است؛ SQL Server Express دارای محدودیت سخت‌افزاری است و نمی‌توانید آن را روی هر سروری نصب کنید اما می‌توانید آن را به نسخه‌های دیگر ارتقا دهید. SQL Server Express برای فروشندگان مستقل، توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به ساخت برنامه‌های کاربردی بهترین گزینه است.

SQL Server Developer: این نسخه دارای تمام قابلیت‌های نسخه Enterprise است اما لایسنس آن تنها برای تست و توسعه برنامه‌هایی که روی SQL Server ساخته می‌شوند، ارائه می‌شود. 

SQL Server Web: این نسخه مقرون‌ به‌ صرفه، عموماً توسط شرکت‌های هاستینگ استفاده می‌شود. SQL Server Web برای اپلیکیشن‌های تحت وب یک گزینه‌ای بسیار مناسب است که نیاز به ذخیره‌سازی داده در پایگاه داده SQL Server دارند. کسب‌وکارهای مختلف بسته به نیازهایشان می‌توانند از این نسخه استفاده کنند.

ورژن های SQL Server

هر کدام از ورژن‌های بالا، در سال‌های 2017، 2019 و 2022 منتشر شده‌اند. برای استفاده، بهتر است ورژن های جدید‌تر را انتخاب کنید چرا که مایکروسافت در حال حاضر تنها از این سه ورژن پشتیبانی می‌کند و بروزرسانی‌های امنیتی را تنها برای آن‌ها ارائه می‌کند. (البته SQL Server نسخه 2016 هم دارد که مایکروسافت از آن پشتیبانی می‌کند). مسلما هر چه ورژن SQL Server جدیدتر باشد، قابلیت‌های بیشتر و سرعت و عملکرد بالاتری خواهد داشت.

SQL Server 2017: ورژن SQL Server 2017 با قابلیت‌های جدیدتری نسبت به نسخه‌های قبلی ارائه شده و انعطاف‌پذیری بیشتری در استفاده دارد و می‌تواند داده‌ها سریع‌تر از قبل پردازش کند. از جمله مهم‌ترین قابلیت‌هایی که به این نسخه اضافه شده، توانایی پشتیبانی از Linux و Docker است که تأثیر بزرگی بر پایگاه داده‌ها دارد، همچنین SQL Server 2017 توانایی‌های مختلفی برای ادغام با سایر پلتفرم‌ها دارد.

SQL Server 2019: این ورژن SQL Server علاوه بر دارا بودن توانایی‌ها و قابلیت‌های جدید، یک بروزرسانی قوی برای تمام قابلیت‌هایی است که در SQL Server 2017 معرفی شده بودند. از قابلیت‌هایی که در این ورژن بسیار مورد توجه قرار گرفته، توانایی در ریکاوری پایگاه داده بعد از هنگ یا کرش‌های ناگهانی است. به عبارتی اگر سیستم به‌صورت ناگهانی خاموش شود یا اختلالی در عملکرد آن بوجود بیاید، سیستم از قبل و در زمان بسیار کمتری داده‌ها و دیتابیس را ریکاوری می‌کند.

SQL Server 2022: این نسخه آخرین نسخه SQL Server است و دارای جدیدترین قابلیت‌ها است. هدف مایکروسافت همواره این بوده که در آخرین نسخه‌ها، هسته اصلی ابزار را بهینه‌تر کند و در این کار هم موفق بوده است. SQL Server 2022 عملکرد و سرعت بهتری نسبت به تمام نسخه‌های قبلی و همچنین بهبودهایی از جنبه امنیتی هم داشته است.

مزایای خرید لایسنس اصلی محصولات

خرید و استفاده از لایسنس اصلی محصولات مایکروسافت برای کاربران مزایای زیر را به همراه دارد:

  • قانونی بودن: با خرید لایسنس اصلی، شما قانونیت کامل را برای استفاده از محصول مایکروسافت خود دارید و به بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌هایی که توسط مایکروسافت انجام می‌شود، دسترسی دارید.
  • اطمینان از امنیت: با خرید لایسنس اورجینال، شما دیگر نگران نسخه های تقلبی و ناامن آنتی ویروس و برنامه‌های مرتبط نخواهید بود. لایسنس اصلی به شما اطمینان می‌دهد که محصول آلوده به بدافزار نیست و بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد.
  • بهبود عملکرد: لایسنس اصلی به شما امکان استفاده از تمام قابلیت‌های محصول را می‌دهد و باعث بهبود عملکرد و کارایی آن خواهد شد.
  • دسترسی به آخرین ویژگی‌ها: لایسنس اورجینال به شما اجازه می‌دهد تا به آخرین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشید.
  • حمایت از توسعه دهندگان: شما با خرید لایسنس اورجینال، توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت می‌کنید و درآمدی برای توسعه دهندگان و همچنین نرم‌افزار شرکت‌ها فراهم کرده اید.

اکنون که به صورت کامل با محصول آشنا شده‌اید، با خرید لایسنس‌های اورجینال محصولات دیگر نگران نسخه‌های تقلبی نباشید و از مشاوره با کارشناسان شرکت بهره‌مند شوید.

رتبه بندی