Microsoft SharePoint

معرفی مایکروسافت SharePoint اورجینال

Microsoft SharePoint، یک بستر نرم افزاری تحت وب است که توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است. اولین نسخه از شیرپوینت در سال ۲۰۰۱ منتشر شد و آخرین نسخه از آن شیرپوینت ۲۰۱۹ است.

شیرپوینت شامل مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار گرفته است. به صورت پیش فرض رابط کاربری شیرپوینت مشابه مایکروسافت آفیس است و یکپارچگی بالایی با مجموعه آفیس دارد. ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه‌ای طراحی شده است که توسط کاربر غیر فنی قابل استفاده باشد.

شیرپوینت آنلاین (SharePoint Online) چیست؟

نسخه Microsoft Cloud شیرپوینت و شیرپوینت آنلاین (SharePoint Online)، دارای بسیاری از قابلیت‌های یکپارچه سازی اضافی با سایر برنامه‌های ابری است همچنین از نظر عملکرد با بسیاری از بسته‌های دیگر مایکروسافت با مجوز Office 365 یا Microsoft 365 سازگار (pair) شده است.

مزایای استفاده از SharePoint اورجینال

سیستم SharePoint مزایای زیادی دارد که این پلتفرم را به بستری مفید، کارآمد و محبوب تبدیل کرده است. شما با استفاده از شیرپوینت می‌توانید:

 • انواع وب سایت‌های اینترنتی و پورتال‌های سازمانی را بسازید.
 • فرم‌های آنلاین را طراحی کرده، بسازید و در اختیار مخاطبان قرار دهید.
 • به بانک‌های اطلاعاتی متصل شوید و اطلاعات آنها را فراخوانی کنید.
 • پروژه‌های خود را زمان بندی کرده، آنها را در محیط SharePoint تعریف و کنترل کنید.
 • محیطی برای گفتگو و تعامل درون سازمانی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید گزارشات متنوعی از این تعاملات تهیه کنید و در اختیار کاربران قرار دهید.
 • با وجود سایت شیرپوینت، می‌توانید اطلاعات خود را به شکل‌های مختلف مانند جدول، نمودار و… ذخیره کنید.
 • با به اشتراک گذاشتن اسناد و فایل‌های مختلف می‌توانید از SharePoint به عنوان سامانه مدیریت اسناد استفاده کنید.
شیرپوینت چیست؟؟ خرید لایسنس اورجینال شیر پوینت سرور قانونی ژوئن 2024 1

شیرپوینت چه امکاناتی دارد؟

تا اینجا درباره شیرپوینت و مزایای آن خواندیم. در ادامه امکانات این پلتفرم کاربردی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ایجاد سایت

با پلتفرم SharePoint می‌توانید به سادگی و بدون نیاز به دانشی خاص و پیچیده، وب سایت‌هایی با کاربردهای مختلف برای هریک از افراد سازمان و یا هر کدام از گروه‌های کاری ایجاد کنید.

مدیریت ارتباطات

ابزارها و امکانات مختلف شیرپوینت، برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا ارتباطات موجود را به صورت الکترونیکی مدیریت کنید.

امکان جستجو

در سیستم SharePoint، به صورت پیش فرض یک موتور جستجو با قابلیت ایندکس شدن محتواهای داخلی وجود دارد. شیرپوینت قادر است محتوای داخل فایل‌ها و همچنین اطلاعات موجود در فولدرهای به اشتراک گذاشته شده را نیز جستجو کند.

به این نکته نیز باید توجه کنید که امنیت شیرپوینت بسیار بالاست و همچنین جستجو در این سیستم اهمیت زیادی دارد. هر فرد فقط می‌تواند اطلاعاتی را در نتایج جستجو مشاهده کند که قبلا حق دسترسی به آن قسمت را دریافت کرده باشد.

نگهداری انواع محتوا

شما به وسیله پلتفرم شیرپوینت می‌توانید انواع داده‌های دارای ساختار و بدون ساختار را نگهداری کنید. لیست‌های موجود در SharePoint اطلاعات شما را بایگانی و نگهداری می‌کند. با کتابخانه‌های این سیستم نیز می‌توانید فایل‌ها، تصاویر و سایر مستندات خود را نگهداری کنید.

یکپارچه سازی

سیستم SharePoint امکان یکپارچه سازی داده‌ها، اسناد و فرآیندهای کاری را با استفاده از اتصال و تنظیم امکانات از پیش تعریف شده فراهم می‌کند. بنابراین شما می‌توانید برنامه‌های لازم برای حل مشکلات کسب و کار خود را خیلی سریع و بدون نیاز به برنامه نویسی تولید کنید.

تولید داشبوردهای مدیریتی

شما به وسیله ابزارهای سیستم SharePoint، می‌توانید داشبوردهای مدیریتی تهیه کرده و آن‌ها را در اختیار افرادی که برای تصمیم گیری‌های سازمانی به آن‌ها نیاز دارند، قرار دهید.

Sharepoint Hero 1280x721 1 خرید لایسنس اورجینال شیر پوینت سرور قانونی ژوئن 2024 3

انواع شیرپوینت چیست؟

پلتفرم شیرپوینت به دو صورت شیرپوینت آنلاین (SharePoint Online) و شیرپوینت سرور (SharePoint Server) ارائه می‌شود. این دو نسخه از لحاظ امکانات تا حدودی با هم متفاوت هستند. در ادامه این دو نوع شیرپوینت را بررسی خواهیم کرد.

شیرپوینت آنلاین

شیرپوینت آنلاین، از سرویس‌های Cloud-Based است که از امکانات Office 365 برخوردار است. سازمان‌ها می‌توانند برای فعالیت‌هایی همچون مدیریت و به اشتراک گذاری محتوا از این امکانات استفاده کنند. این نسخه شیرپوینت نیازی به سرور ندارد بنابراین احتیاجی به نصب، تنظیمات و نگهداری سرور هم نیست. شیرپوینت‌های آنلاین به صورت دوره‌ای توسط شرکت مایکروسافت بروزرسانی می‌شوند.

شیرپوینت سرور

شیرپوینت سرور برای نصب و راه اندازی به سرور نیاز دارد. این برنامه برای سازمان یا شرکت‌هایی طراحی شده که تمایل دارند کنترل بیشتری بر برنامه شیرپوینت داشته باشند. شیرپوینت سرور کمتر نیاز به بروزرسانی دارد، اما در عوض دارای امکانات بیشتری برای سفارشی سازی و توسعه نرم افزار است.

انواع نسخه‌های SharePoint

شیرپوینت هم مانند دیگر محصولات مایکروسافت دارای نسخه‌های متفاوتی هست که در زیر خلاصه‌ای از این نسخه‌ها را توضیح داده‌ایم:

نسخه پایه شیرپوینت (Microsoft SharePoint Foundation)

نسخه پایه همانطور که از نامش پیداست، زیرساخت تکنولوژی همه سایت های شیرپوینت است. نسخه پایه شیرپوینت برای استفاده درون سازمانی رایگان است، از نسخه پایه شیرپوینت با نام Windows SharePoint Service در نسخه های قبلی نام برده میشد. با استفاده از نسخه پایه شیرپوینت می‌توان به سرعت انواع سایت، لیست، کتابخانه، صفحات و… را ایجاد نمود. استفاده از نسخه پایه شیرپوینت نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری متعددی دارد از جمله نیاز به یک لایسنس معتبر و مناسب برای ویندوز سروری است که شیرپوینت روی آن نصب می شود. این نسخه دارای همه قابلیتها و ویژگی های معماری هسته شیرپوینت است و نسخه های تجاری شیرپونت بر روی آن نصب می شوند. نسخه پایه شیرپوینت پس از ثبت نام در سایت مایکروسافت قابل دانلود است.

نسخه اکسپرس سرور جستجو (Microsoft Search Server Express)

این نسخه از سرور جستجوی مایکروسافت رایگان است، و یک توزیع تغییر یافته از نسخه پایه شیرپوینت است. پکیج نصب کننده آن نسخه پایه شیرپوینت را بعلاوه مجموع محدودی از قابلیت های جستجوی سازمانی و مدیریت اسناد شیرپوینت را که مخصوص نسخه‌های تجاری است نصب می کند.

نسخه استاندارد شیرپوینت (Microsoft SharePoint Standard)

نسخه استاندارد شیرپوینت بر اساس نسخه پایه شیرپوینت ساخته شده است با تغییرات اندک در بخش های اصلی شیرپوینت.

سایت ها: مخاطبین هدف، ابزار سیاست گذاری، قابلیت‌های آنالیز سایت
انجمن ها: سایت من، ویکی‌های سازمانی، مرورگر سلسه مراتب سازمان، تگ‌ها و یادداشت‌ها
محتوی: بهبود ابزارها برای مدیریت اسناد و بایگانی ها، managed metadata، سرویس اتوماسیون word و مدیریت نوع محتوی
جستجو: نتایج بهتر در جستجو، امکان سفارشی سازی جستجو، یکپارچه سازی با جستجوی ویندوز و جستجوی افراد
یادداشت: برخی از امکانات جستجو در نسخه اکسپرس سرور جستجو به صورت رایگان وجود دارند .

نسخه سازمانی شیرپوینت (Microsoft SharePoint Enterprise)

در این نسخه قابلیت های سازمانی شیرپوینت با اضافه کردن یک لایسنس مناسب فعال می شوند. امکانات اضافی نسخه سازمانی شیرپوینت شامل موارد ذیل است:

 • تصویر بند انگشتی به همراه پیش نمایش نتایج جستجو، ایندکس گذاری بهتر و نتایج جستجوی بهتر
 • امکانات هوش تجاری و داشبورد
 • PowerPivot
 • PerformancePoint
 • اکسس سرویس، اکسل سرویس، ویزیو سرویس و اینفوپس فرم سرویس
 • افزونه جستجوی سازمانی شیرپوینت

مزایای خرید لایسنس اصلی محصولات

خرید و استفاده از لایسنس اصلی محصولات مایکروسافت برای کاربران مزایای زیر را به همراه دارد:

 • قانونی بودن: با خرید لایسنس اصلی، شما قانونیت کامل را برای استفاده از محصول مایکروسافت خود دارید و به بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌هایی که توسط مایکروسافت انجام می‌شود، دسترسی دارید.
 • اطمینان از امنیت: با خرید لایسنس اورجینال، شما دیگر نگران نسخه های تقلبی و ناامن آنتی ویروس و برنامه‌های مرتبط نخواهید بود. لایسنس اصلی به شما اطمینان می‌دهد که محصول آلوده به بدافزار نیست و بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد.
 • بهبود عملکرد: لایسنس اصلی به شما امکان استفاده از تمام قابلیت‌های محصول را می‌دهد و باعث بهبود عملکرد و کارایی آن خواهد شد.
 • دسترسی به آخرین ویژگی‌ها: لایسنس اورجینال به شما اجازه می‌دهد تا به آخرین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشید.
 • حمایت از توسعه دهندگان: شما با خرید لایسنس اورجینال، توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت می‌کنید و درآمدی برای توسعه دهندگان و همچنین نرم‌افزار شرکت‌ها فراهم کرده اید.

اکنون که به صورت کامل با محصول آشنا شده‌اید، با خرید لایسنس‌های اورجینال محصولات دیگر نگران نسخه‌های تقلبی نباشید و از مشاوره با کارشناسان شرکت بهره‌مند شوید.

رتبه بندی