Microsoft Windows Server

معرفی ویندوز سرور اورجینال

ویندوز سرور نسخه‌ ای از سیستم‌عامل‌ ویندوز شرکت مایکروسافت است که برای نصب و اجرا روی سرورها طراحی شده است و برای به اشتراک گذاشتن خدمات با چند کاربر و کنترل گسترده‌ای از ذخیره‌سازی داده‌ها، برنامه‌های کاربردی و شبکه‌های مشترک استفاده می شود.

سیستم‌عامل ویندوز سرور برای کسب‌وکارها یا افرادی و تیم‌هایی که دغدغه امنیت دارند، دارای تجربه فنی زیادی نیستند و با حجم بالایی از اطلاعات سروکار دارند، می‌تواند بهترین گزینه باشد. ویندوز سرور همچنین برای کسب‌وکارهایی که متکی به برنامه‌ها و خدمات یا سرویس‌های مایکروسافت هستند، انتخابی ایده‌آل است. این پلتفرم در مقیاس‌های مختلف، امکانات متفاوتی را به شما ارائه می‌کند تا بتوانید کسب‌وکار خود را راحت‌تر مدیریت کنید و به اهداف خود دست پیدا کنید.

ویندوز سرور به عنوان سیستم عامل اصلی شبکه های سازمانی در ایران شناخته می شود. به طور کلی خرید لایسنس اورجینال ویندوز سرور برای داشتن امنیت و پایداری شبکه بسیار حیاتی است. شما میتوانید برای خرید لایسنس اورجینال، ویندوز سرور مورد نیاز را انتخاب و در بخش مربوط با انتخاب نوع ویرایش ویندوز سرور مورد نیاز را انتخاب و خریداری نمایید.

انواع ویندوز سرور

ویندوز سرور شامل سه نسخه‌ اصلی اسنشیال، استاندارد و دیتاسنتر میباشد که هر نسخه دارای قابلیت‌های مختص به خود است و نیاز شما در انتخاب یکی از این نسخه‌ها، تأثیرگذار است.

هر کدام از این نسخه‌ها، امکان ادغام با Microsoft Azure که یک پلتفرم مبتنی بر ابر است را دارند. به این ترتیب، شما خیلی راحت‌تر می‌توانید یک محیط مدیریتی متمرکز بسازید، فایل سرورها را همگام‌سازی کنید و داده‌های را در سازمان خود به‌راحتی به اشتراک بگذارید.

Windows Server Essentials

این نسخه مخصوص کسب‌وکارها یا تیم‌های کوچک طراحی شده است. Windows Server Essentials امکان ساخت ماشین مجازی یا مجازی‌سازی را ندارد و دارای یک‌سری محدودیت‌های کاربری و سخت‌افزاری است. یعنی نسخه اسنشیال روی سرورهایی که دارای سخت‌افزار قوی هستند، امکان نصب ندارد و حداکثر تعداد مشخصی کاربر می‌توانند به سرور دسترسی داشته باشد و شما می‌توانید این نسخه را روی یک ماشین مجازی اجرا کنید.

Windows Server Standard

نسخه استاندارد ویندوز سرور علاوه بر دارا بودن تمام قابلیت‌های نسخه اسنشیال، دارای قابلیت‌های کامل ویندوز سرور است. Windows Server Standard مخصوص کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ طراحی شده و معمولا اجازه ساخت دو ماشین مجازی را به شما می‌دهد. با خرید هر لایسنس ویندوز سرور استاندارد، می‌توانید بر روی سروری که حداکثر ۱۶ هسته حقیقی دارد، از نسخه استاندارد استفاده کنید. همچنین برای سیستم‌هایی که بیشتر از ۱۶ هسته حقیقی دارند، باید لایسنس جداگانه‌ای تهیه شود. شما بعد از خرید این نسخه، باید به تعداد کاربرانی که قرار است از سرور استفاده کنند، مجوز دسترسی کاربر (CAL) هم تهیه کرد.

Windows Server Datacenter

این نسخه پیشرفته‌ترین و گران‌ترین نسخه ویندوز سرور است که مخصوص کسب‌وکارها و سازمان‌های بزرگ و بین‌المللی طراحی شده است. هر چند برخی از کسب‌وکارهای متوسط هم بسته به نیازی که دارند، از این نسخه استفاده می‌کنند. Windows Server Datacenter امکان ایجاد بی‌شمار ماشین مجازی را فراهم می‌کند و برای سازمان‌هایی که مجازی‌سازی در آن‌ها اهمیت دارد، بهترین گزینه است. نسخه دیتاسنتر ویندوز سرور هم مانند نسخه استاندارد، از مدل مبتنی بر هسته برای ارائه لایسنس استفاده می‌کند و هر لایسنس ویندوز سرور دیتاسنتر را می‌توانید روی سروری با حداکثر ۱۶ هسته استفاده کنید. همچنین برای سرورهایی که هسته‌های بیشتری دارند، باید لایسنس‌های بیشتری تهیه کرد.

کاربرد ویندوز سرور اورجینال

شرکت مایکروسافت نسخه ای از سیستم عامل را مختص سرویس دهی تولید کرده است. ویندوز سرور قدرتمندتر از نسخه های دسکتاپ طراحی شده است و کنترل بهتری بر شبکه، میزبانی وب و مدیریت دیتابیس ها دارد. ویندوز سرور می‌تواند کاربرد های متفاوتی داشته باشد؛ از جمله:

میل سرور: برای ارسال و دریافت ایمیل است

دیتابیس سرور: برای دسترسی به اطلاعات دیتابیس است

وب سرور: ارائه خدمات نمایش وب سایت

DNS سرور: ارائه سرویس DNS

کاربرد ویندوز سرور، به یک سرویس خاص محدود نمی‌شود و شما می‌توانید تمامی‌ این سرویس ها را همزمان با هم ارائه کنید. این موضوع باعث شده مهم ترین و محبوب ترین کاربرد ویندوز سرور، ارائه خدمات میزبانی باشد.

استفاده از ویندوز سرور چه مزایایی دارد؟

ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ، هر دو از یک پایه کد استفاده می‌کنند، اما ویندوز سرور به دلیل اینکه برای فعالیت های تجاری طراحی شده است، امکانات و ابزارهای متفاوتی دارد. شما می‌توانید بسیاری از ابزارها و سرویس های مهم را در ویندوز سرور نصب کنید. در ویندوز می‌توانید سرویس هایی چون Active Directory، DHCPT، Printer Service و File storage و غیره را راه اندازی کنید. در زیر به بررسی برخی از مزایای استفاده از ویندوز سرور می‌پردازیم:

  • عدم پیچیدگی در انتخاب نسخه ویندوز سرور: مایکروسافت در ویندوز سرور، کار را راحت تر کرده است و می‌توانید بین دو نسخه Standard و Datacenter یکی را انتخاب کنید. تفاوت کلیدی بین این دو انتخاب تعداد ماشین های مجازی است که می‌توانید بر روی آنها راه اندازی کنید. اگر شرکت شما، یک شرکت متوسط است و منابع سخت افزاری محدودی دارد، نسخه Standard گزینه مناسبی است.
  • Data Deduplication: امروزه فضای ذخیره سازی هزینه قابل توجهی برای سازمان ها دارد و در آینده نیز رشد چشمگیری خواهد دشت. بسیاری از سازمان ها تلاش دارند از سیستم ذخیره سازی SAN استفاده کنند. به جای خرید ابزارهای اضافی و نرم افزارهای گران قیمت، سازمان ها می‌توانند از همان دیسک های ارزان قیمت خود استفاده کنند و یک SAN مجازی نرم افزاری بر روی ویندوز سرور ایجاد کنند.
  • Diskless Boot: در ویندوز سرور می‌توانید بدون نیاز به دیسک، سیستم عامل را از روی شبکه بارگذاری کنید. در سازمان های بزرگ با این کار هزینه ها کاهش پیدا می‌کند و کنترل بهتری بر روی سیستم ها خواهید داشت.
  • NO GUI: در ویندوز سرور، این امکان را دارید که سیستم عامل را بدون رابط گرافیکی نیز نصب کنید، به این نسخه Core گفته می‌شود. به دلیل حذف رابط گرافیکی و بسیاری از اپلیکیشن‌ها، منابع سخت افزاری قابل توجهی آزاد می‌شود و می‌توان آن را در اختیار ماشین‌های مجازی قرار داد. با وجود حذف بسیاری از اپلیکیشن ها و ابزارها در نسخه core، امنیت بهتری خواهید داشت و سطح تماس با دنیای بیرون نیز بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
  • سیستم فایل ReFS (Resilient File System) :ReFS ویندوز سرور را وارد آینده کرده است. این سیستم فایل، قابلیت پشتیبانی از حجم های بسیار بالا را دارد. این فایل سیستم از متادیتا برای ذخیره اطلاعات فایل ها استفاده می‌کند و ویژگی های متنوعی را برای اصلاح خودکار و ارزیابی داده ها فراهم می‌کند.

مزایای خرید لایسنس اصلی محصولات

خرید و استفاده از لایسنس اصلی محصولات مایکروسافت برای کاربران مزایای زیر را به همراه دارد:

  • قانونی بودن: با خرید لایسنس اصلی، شما قانونیت کامل را برای استفاده از محصول مایکروسافت خود دارید و به بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌هایی که توسط مایکروسافت انجام می‌شود، دسترسی دارید.
  • اطمینان از امنیت: با خرید لایسنس اورجینال، شما دیگر نگران نسخه های تقلبی و ناامن آنتی ویروس و برنامه‌های مرتبط نخواهید بود. لایسنس اصلی به شما اطمینان می‌دهد که محصول آلوده به بدافزار نیست و بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد.
  • بهبود عملکرد: لایسنس اصلی به شما امکان استفاده از تمام قابلیت‌های محصول را می‌دهد و باعث بهبود عملکرد و کارایی آن خواهد شد.
  • دسترسی به آخرین ویژگی‌ها: لایسنس اورجینال به شما اجازه می‌دهد تا به آخرین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشید.
  • حمایت از توسعه دهندگان: شما با خرید لایسنس اورجینال، توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت می‌کنید و درآمدی برای توسعه دهندگان و همچنین نرم‌افزار شرکت‌ها فراهم کرده اید.

اکنون که به صورت کامل با محصول آشنا شده‌اید، با خرید لایسنس‌های اورجینال محصولات دیگر نگران نسخه‌های تقلبی نباشید و از مشاوره با کارشناسان شرکت بهره‌مند شوید.

4.7/5 - (3 رای)