Remote Desktop

معرفی RDS (Remote Desktop Service) اورجینال

یکی از مهمترین و کاربردی ترین قابلیت‌هایی که نصب ویندوز سرور برای کاربران ارائه می‌کند با لقب آر دی اس یا RDS شناخته می‌شود. واژه RDS مخفف عبارت Remote Desktop Service به معنای سرویس کنترل از راه دور کامپیوتر (یا به اصطلاح ریموت سیستم) است و همانطور که از نامش پیداست امکان دسترسی از راه دور به کامپیوتر و سرورها را مقدور می‌سازد. ریموت دسکتاپ سرویس یکی از مهمترین و پرکاربردترین سرویس هایی است که کاربران ویندوز سرور به آن نیاز پیدا می‌کنند.

برای بکارگیری این سرویس در نسخه های مختلف ویندوز سرور مایکروسافت می‌بایست یک لایسنس اورجینال RDS داشته باشید. با فعال کردن این لایسنس روی سرور امکان دسترسی ریموت به آن میسر می‌شود. در نظر داشته باشید که حتما برای فعال سازی RDS روی هر نسخه ویندوز سرور مایکروسافت باید RDS همان نسخه را تهیه کنید.

در ویندوزهای سرور مایکروسافت، چنانچه کاربران بخواهند از یک سیستم عامل سرور بیش از یک سشن (اتصال ریموت) بگیرند، یا به عبارتی بیش از یک نفر بخواهد به صورت ریموت به یک سیستم عامل سرور متصل شود، نیاز است که برای هر نفر یک لایسنس Remote Desktop Service Client Access License تهیه شود که به اختصار به آن CAL میگویند.

منظور از نوع کانکشن چیست؟

هر نسخه ویندوز سرور مایکروسافت از نظر نوع اتصال یا اصطلاحا همان کانکشن شامل دو حالت می‌شود. به حالت اول Device Connection یا Device CALs و به حالت دوم User Connection یا User CALs گفته می‌شود. این دو را در زیر توضیح داده ایم.

حالت اول Device Connection (دیوایس کانکشن) یا Device CALs، حالتی است که در آن اتصال 10 کاربر به یک سرور مرکزی امکانپذیر می‌شود. به بیان دیگر 10 یوزر مختلف می‌توانند به یک سرور و کامپیوتر مرکزی دسترسی داشته باشند. این نوع کانکشن های RDS عموما نسبت به نوع دیگری محبوب تر و پرکاربردتر هستند و برای شرکت هایی که کارمندان آن ها به سبک کاری شیفتی کار می‌کنند بسیار مناسب خواهند بود. 

اما حالت دوم، حالت User Connection (یوزر کانکشن) یا User CALs است که به موجب آن یک یوزر از 10 دیوایس مختلف قادر به دسترسی به سرور خواهد شد. این نوع کانکشن در حالتی کاربرد دارد که یک کاربر بخواهد از 10 دستگاه مختلف قابلیت دسترسی به سرور را داشته باشد. دقت کنید در این نوع کانکشن به طور پیش فرض کاربرها تابعی از Active Directory بوده و مدت دسترسی آنها عموما در بازه‌های زمانی خاصی محدود خواهد شد و دائمی نیست؛ اما انجام تنظیمات مناسب این بخش بر عهده خود مشتریان است.

مزایای خرید لایسنس اصلی محصولات

خرید و استفاده از لایسنس اصلی محصولات مایکروسافت برای کاربران مزایای زیر را به همراه دارد:

  • قانونی بودن: با خرید لایسنس اصلی، شما قانونیت کامل را برای استفاده از محصول مایکروسافت خود دارید و به بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌هایی که توسط مایکروسافت انجام می‌شود، دسترسی دارید.
  • اطمینان از امنیت: با خرید لایسنس اورجینال، شما دیگر نگران نسخه های تقلبی و ناامن آنتی ویروس و برنامه‌های مرتبط نخواهید بود. لایسنس اصلی به شما اطمینان می‌دهد که محصول آلوده به بدافزار نیست و بروزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد.
  • بهبود عملکرد: لایسنس اصلی به شما امکان استفاده از تمام قابلیت‌های محصول را می‌دهد و باعث بهبود عملکرد و کارایی آن خواهد شد.
  • دسترسی به آخرین ویژگی‌ها: لایسنس اورجینال به شما اجازه می‌دهد تا به آخرین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشید.
  • حمایت از توسعه دهندگان: شما با خرید لایسنس اورجینال، توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت می‌کنید و درآمدی برای توسعه دهندگان و همچنین نرم‌افزار شرکت‌ها فراهم کرده اید.

اکنون که به صورت کامل با محصول آشنا شده‌اید، با خرید لایسنس‌های اورجینال محصولات دیگر نگران نسخه‌های تقلبی نباشید و از مشاوره با کارشناسان شرکت بهره‌مند شوید.